“Si dupa aceea, S-a dus intr-o cetate numita Nain, si cu El impreuna mergeau ucenicii Lui si multa multime. Iar cand S-a apropiat de poarta cetatii, iata scoteau un mort, singurul copil al mamei sale, si ea era vaduva, si multime mare din cetate era cu ea. Si vazandu-o Domnul, I s-a facut mila de ea si i-a zis: Nu plange! Si apropiindu-Se, s-a atins de sicriu, iar cei ce-l duceau s-au oprit. Si a zis: Tinere, tie iti zic, scoala-te. Si s-a ridicat mortul si a inceput sa vorbeasca, si l-a dat mamei lui. Si frica i-a cuprins pe toti si slaveau pe Dumnezeu, zicand: Prooroc mare S-a ridicat intre noi si Dumnezeu a cercetat pe poporul Sau.” (Luca 7, 11-16)

Dragii mei

Aflăm Duminica aceasta că Mântuitorul nostru Iisus Hristos a intrat in Nain – un sat mic dar construit sub forma de cetate – de pe poarta careia tocmai scoteau un mort, singurul fiu al mamei sale, iar aceasta era vaduva. Domnului I S-a facut milă, văzând lacrimile și suferința femeii și, fără să-I ceară nimeni, I-a înviat fiul.

Aici porunca iubirii față de aproapele se împlinește prin grija față de cei trecuți din viața aceasta pământească . Învațăm de asemenea să arătăm compasiune oamenilor îndurerați în urma trecerii la Domnul a celor apropiați lor, asa cum Mantuitorul Iisus Hristos a fost prezent alaturi de femeia vaduva din Nain.

Vă aștept la Sfânta Liturghie,

Cu pace și binecuvântare,

pr. Cristian Silviu