Pilda Samarineanului milostiv

In vremea aceea a venit la Iisus un invatator de lege, ispitindu-L si zicand: Invatatorule, ce sa fac ca sa mostenesc viata de veci? Dar Iisus a zis catre el: Ce este scris in Lege? Cum citesti in ea? Iar el, raspunzand, a zis: «Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima ta si din tot sufletul tau si din toata puterea ta si din tot cugetul tau, iar pe aproapele tau, ca pe tine insuti». Atunci Iisus i-a zis: Drept ai raspuns; fa aceasta si vei fi viu. Dar el, voind sa se indreptateasca pe sine, a zis catre Iisus: Si cine este aproapele meu? Iar Iisus, raspunzand, a zis: Un om cobora de la Ierusalim la Ierihon, si a cazut intre talhari, care, dupa ce l-au dezbracat si l-au ranit, au plecat lasandu-l aproape mort. Din intamplare, un preot cobora pe calea aceea si, vazandu-l, a trecut pe alaturi. De asemenea si un levit, ajungand in acel loc, venind si vazand, a trecut pe alaturi. Iar un samarinean, mergand pe cale, a venit la el si, vazandu-l, i s-a facut mila si, apropiindu-se, i-a legat ranile, turnand pe ele untdelemn si vin; apoi, punandu-l pe asinul sau, l-a dus la o casa de oaspeti si a purtat grija de el. Iar a doua zi, scotand doi dinari, i-a dat gazdei si i-a zis: Ai grija de el si, ce vei mai cheltui, eu, cand ma voi intoarce, iti voi da. Deci, care dintre acestia trei ti se pare ca a fost aproapele celui cazut intre talhari? Iar el a raspuns: Cel care a facut mila cu el. Si Iisus i-a zis: Mergi si fa si tu asemenea. (Luca 10, 25-37)

Dragii mei

În Sfânta Evanghelie din Duminica aceasta avem întâlnirea unui învățator de lege cu Hristos. Foarte cunoscută și intrebarea lui: “Ce să fac ca să moștenesc viața veșnică?…”. Avea gandul cel bun si indrazneala, fiindcă din cate se pare este printre puținii Invățători care s-au adresat direct Lui Hristos. Iar frământarea lui denotă că-și iubea sufletul și era dornic să știe mai mult decat citise în lege. A avut încrederea să se adrese altui Învățător, chiar daca nu a realizat cu adevarat cine este.

Așadar, citirea Legii atunci și citirea Evangheliei astăzi este de căpătâi pentru mântuirea sufletului, de aceea Sfânta Evanghelie este asezată pe Sfânta Masă în Sfântul Altar, este centrul vietii creștine. În cadrul Sfintei Liturghii este mesajul viu pe care ni-L transmite Hristos și astăzi, dar Liturghia nu se termină pentru noi cu “Amin”, ci se continuă și în afara Bisericii prin slujirea aproapelui. De aceea încă din vremea Sfintilor Apostoli comunitatea creștină se îngrijea de nevoiași, de văduve și de orfani.

Să pastram în inimi și în sufletele noastre îndemnul mantuitor al Lui Hristos: “Așa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, ca văzând ei faptele voastre cele bune sa preaslavească pe Tatal vostru Cel din Ceruri.” (Matei 5,16)

Vă aștept la Sfânta Liturghie,

Cu pace și bucurie,

pr.Cristian Silviu