Preacucernici Părinți Slujitori ai Sfintelor Altare din Danemarca,

În contextul recomandărilor venite din partea autorităților, de a limita adunările publice la 100 de participanti și a scrisorii trimise de Ministerul Cultelor, în care se recomanda suspendarea slujbelor bisericești – recomandare pe care comunitățile luterane și catolice din Danemarca au pus-o deja în practică, se propune următoarea serie de măsuri temporare pentru ca slujirile noastre să se desfășoare în condiții bune, până la noi acte normative din partea autorităților.

 – Începerea Sfintei Liturghii de la o oră matinală, 7.30 – 8.00, urmând ca preotul slujitor să păstreze Sfânta Împărtășanie, să îi spovedească și să îi împărtășească pe cei sosiți mai târziu și să se roage împreună cu ei până înspre orele prânzului (13.00 – 14.00) 

– Rareori se întâmplă acest lucru la Liturghiile noastre, dar e totuși necesară o precauție pentru ca numărul maxim de 100 de participanti la slujbă să nu fie depășit

 – Crearea condițiilor pentru ca fiecare credincios să își dezinfecteze sau spele mâinile înainte de a intra în biserică

 – Așezarea răsfirată în băncile sau scaunele existente și în abside

 – Renunțarea temporară la consumarea alimentelor și a cafelei de după Sfânta Liturghie

 – Dezinfectarea podelei, băncilor și a scaunelor după fiecare slujbă

 Ar fi de mare folos să organizați la nivelul fiecărei parohii o celulă de criză, câțiva voluntari ce sunt pregătiți să acționeze – dacă ( Doamne, ferește!), cineva din parohie e nevoit să intre în izolare – ducându-le acasă cele necesare traiului pe parcursul carantinei.

 De asemenea, foarte mare atentie, deoarece focusul asupra Bisericii Ortodoxe este foarte sporit, fiind printre puținele comunități religioase din Danemarca ce au ales să își continue activitatea.

 Așteptăm să vedem dacă se vor ivi noi directive ale autorităților. Vom gestiona situația slujbelor din Săptămâna Mare și în special din noaptea pascală în funcție de ultimele actualizări, de aceea, deocamdată, situația fiind foarte volatilă, mai așteptăm.

 Este o situație fără precedent și mulți dintre noi suntem cuprinși de neliniște. Să ne încredințăm în brațele Preaputernicului Dumnezeu și să trăim fiecare slujbă și Liturghie în duhul eshatologic al creștinilor din vechime. 

Cu binecuvântare și îmbrățișare în Domnul,

al Vostru Părinte, Frate și Prieten în Hristos,

fierbinte rugător pentru Voi,

Episcopul Macarie