Dragii mei

Trăim vremuri tulburi în care sănătatea trupească și sufletească ne sunt amenințate. Să nu ne pierdem, să nu ne precipităm acționând la întâmplare sub imperiul emoției și al panicii. Să înmulțim rugăciunea și să luăm seama cu atenție la indicațiile autorităților pentru a nu crea conflicte. 

 Fiecare dintre noi este responsabil pentru propria persoană și pentru cei cu care intră în contact. Din responsabilitate creștină și dragoste pentru cei din jur, asumăm cu strictețe, regulile de igienă și de izolare, intensificând rugăciunea și  sprijinirea celor aflați în suferință, izolare sau cuprinși de îngrijorare.

În același timp, suntem preocupați și cerem ca fiecărei persoane să i se respecte dreptul la asistență religioasă, identificând soluții adecvate în situație de criză, cu respectarea dispozițiilor autorităților civile competente.

Biserica Ortodoxă Română îi îndeamnă pe toți credincioșii săi la rugăciune, calm şi speranţă, solidaritate și responsabilitate, cerându-I Milostivului Dumnezeu ocrotirea și binecuvântarea Sa, deoarece, în primă şi ultimă instanţă, El este Doctorul sufletelor şi al trupurilor noastre, iar sănătatea, viaţa şi mântuirea sunt darurile Sale, pe care noi însă trebuie să le cultivăm cu credinţă, speranţă şi iubire.

Vom reveni în scurt timp cu informații și recomandări privind programul slujbelor religioase și ne rugăm ca maica Domnului să ne acopere.

Duminica aceasta NU ESTE SLUJBĂ pentru că sunt de serviciu la Lervig Sykehjem.

pr.Cristian Silviu Comănescu