Dragii mei,

Prăznuim în Duminica a 3-a după Învierea Domnului, Duminica Sfintelor Femei Mironosite, adică a acelor femei prezente adeseori în preajma Mântuitorului Hristos şi a grupului Său de apostoli înainte de răstignirea şi moartea Domnului şi primele care află de la înger vestea Învierii celei mai presus de fire în Duminică Paştilor. Femeile mironosite constată astăzi pentru noi toţi că moartea care ne sperie atât de mult duce, de fapt, la înviere. Duce la viaţa în Hristos, cu o condiţie, însă: să-L slujim pe Domnul Hristos ca Dumnezeu adevărat, şi El va ridică piatra de pe mormântul mentalităţii noastre pământeşti. 

Ce învăţăm din această  pricopă evanghelică? 

Învăţăm că trebuie să-L slujim pe Dumnezeu după putinţa şi înţelegerea noastră, şi El va avea grijă să prăvălească această „piatră” grea care ne ţine legate mintea şi gândirea mai mult de cele materiale, de cele trecătoare, şi nu ne lasă să-L înţelegem aşa cum ni S-a revelat El.

Sfânta Liturghie va fi transmiså online,

începând cu ora 9.00.

Hristos a înviat,

Cu pace și bucurie,

pr. Cristian Silviu